E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dohischleef-en dahinschleppen (D)se traner, languir (F)
Stammformen dohischleef-enschleef-t dohindohige-schleef-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dohin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleef-en dohin
duschleef-s dohin
hien/si,hatt/etschleef-t dohin
mirschleef-en dohin
dirschleef-t dohin
sischleef-en dohin
Pass compos
echhunndohige-schleef-t
duhuesdohige-schleef-t
hien/si,hatt/ethuetdohige-schleef-t
mirhunndohige-schleef-t
dirhuttdohige-schleef-t
sihunndohige-schleef-t
Plus-que-parfait
echhatdohige-schleef-t
duhasdohige-schleef-t
hien/si,hatt/ethatdohige-schleef-t
mirhatendohige-schleef-t
dirhatdohige-schleef-t
sihatendohige-schleef-t
Futur I
echwäert dohischleef-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohige-schleef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohischleef-en
dugéifsdohischleef-en
hien/si,hatt/etgéifdohischleef-en
mirgéifendohischleef-en
dirgéiftdohischleef-en
sigéifendohischleef-en
Conditionnel Pass compos
echhttdohige-schleef-t
duhssdohige-schleef-t
hien/si,hatt/ethttdohige-schleef-t
mirhttendohige-schleef-t
dirhttdohige-schleef-t
sihttendohige-schleef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef dohin!
Plurielschleef-t dohin!
dohige-schleef-t
dohischleef-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleef-eneraschleef-enerausschleef-enerbischleef-eneropschleef-enewechschleef-enfortschleef-enmatschleef-ennoschleef-enofschleef-enschleef-enverschleef-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles