E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

agonis-éier-en mit dem Tode ringen (D)agoniser (F)to be in mortal agony (E)
Stammformen agonis-éier-enagonis-éier-tagonis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echagonis-éier-en
duagonis-éier-s
hien/si,hatt/etagonis-éier-t
miragonis-éier-en
diragonis-éier-t
siagonis-éier-en
Passé composé
echhunnagonis-éier-t
duhuesagonis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetagonis-éier-t
mirhunnagonis-éier-t
dirhuttagonis-éier-t
sihunnagonis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatagonis-éier-t
duhasagonis-éier-t
hien/si,hatt/ethatagonis-éier-t
mirhatenagonis-éier-t
dirhatagonis-éier-t
sihatenagonis-éier-t
Futur I
echwäert agonis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agonis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifagonis-éier-en
dugéifsagonis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifagonis-éier-en
mirgéifenagonis-éier-en
dirgéiftagonis-éier-en
sigéifenagonis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättagonis-éier-t
duhässagonis-éier-t
hien/si,hatt/ethättagonis-éier-t
mirhättenagonis-éier-t
dirhättagonis-éier-t
sihättenagonis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieragonis-éier!
Plurielagonis-éier-t!
agonis-éier-t
agonis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles