E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbischleefen herbeischleppen (D)apporter (F)
Stammformen erbischleefenschleeft erbierbigeschleeft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleefen erbi
duschleefs erbi
hien/si,hatt/etschleeft erbi
mirschleefen erbi
dirschleeft erbi
sischleefen erbi
Pass compos
echhunnerbigeschleeft
duhueserbigeschleeft
hien/si,hatt/ethueterbigeschleeft
mirhunnerbigeschleeft
dirhutterbigeschleeft
sihunnerbigeschleeft
Plus-que-parfait
echhaterbigeschleeft
duhaserbigeschleeft
hien/si,hatt/ethaterbigeschleeft
mirhatenerbigeschleeft
dirhaterbigeschleeft
sihatenerbigeschleeft
Futur I
echwäert erbischleefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbigeschleeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbischleefen
dugéifserbischleefen
hien/si,hatt/etgéiferbischleefen
mirgéifenerbischleefen
dirgéifterbischleefen
sigéifenerbischleefen
Conditionnel Pass compos
echhtterbigeschleeft
duhsserbigeschleeft
hien/si,hatt/ethtterbigeschleeft
mirhttenerbigeschleeft
dirhtterbigeschleeft
sihttenerbigeschleeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef erbi!
Plurielschleeft erbi!
erbigeschleeft
erbischleefen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleefendohischleefeneraschleefenerausschleefeneropschleefenewechschleefenfortschleefenmatschleefennoschleefenofschleefenschleefenverschleefen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles