E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matschleef-en mitschleppen (D)trimbaler (F)
Stammformen matschleef-enschleef-t matmatge-schleef-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleef-e mat
duschleef-s mat
hien/si,hatt/etschleef-t mat
mirschleef-e mat
dirschleef-t mat
sischleef-e mat
Pass compos
echhumatge-schleef-t
duhuesmatge-schleef-t
hien/si,hatt/ethuetmatge-schleef-t
mirhumatge-schleef-t
dirhuttmatge-schleef-t
sihumatge-schleef-t
Plus-que-parfait
echhatmatge-schleef-t
duhasmatge-schleef-t
hien/si,hatt/ethatmatge-schleef-t
mirhatematge-schleef-t
dirhatmatge-schleef-t
sihatematge-schleef-t
Futur I
echwäert matschleef-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-schleef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatschleef-en
dugéifsmatschleef-en
hien/si,hatt/etgéifmatschleef-en
mirgéifematschleef-en
dirgéiftmatschleef-en
sigéifematschleef-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatge-schleef-t
duhssmatge-schleef-t
hien/si,hatt/ethttmatge-schleef-t
mirhättematge-schleef-t
dirhttmatge-schleef-t
sihättematge-schleef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleef mat!
Plurielschleef-t mat!
matge-schleef-t
matschleef-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschleef-endohischleef-eneraschleef-enerausschleef-enerbischleef-eneropschleef-enewechschleef-enfortschleef-ennoschleef-enofschleef-enschleef-enverschleef-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles