E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erausschleider-en herausschleudern (D)jecter (F)
Stammformen erausschleider-enschleider-t erauserausge-schleider-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleider-en eraus
duschleider-s eraus
hien/si,hatt/etschleider-t eraus
mirschleider-en eraus
dirschleider-t eraus
sischleider-en eraus
Pass compos
echhunnerausge-schleider-t
duhueserausge-schleider-t
hien/si,hatt/ethueterausge-schleider-t
mirhunnerausge-schleider-t
dirhutterausge-schleider-t
sihunnerausge-schleider-t
Plus-que-parfait
echhaterausge-schleider-t
duhaserausge-schleider-t
hien/si,hatt/ethaterausge-schleider-t
mirhatenerausge-schleider-t
dirhaterausge-schleider-t
sihatenerausge-schleider-t
Futur I
echwäert erausschleider-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-schleider-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschleider-en
dugéifserausschleider-en
hien/si,hatt/etgéiferausschleider-en
mirgéifenerausschleider-en
dirgéifterausschleider-en
sigéifenerausschleider-en
Conditionnel Pass compos
echhtterausge-schleider-t
duhsserausge-schleider-t
hien/si,hatt/ethtterausge-schleider-t
mirhttenerausge-schleider-t
dirhtterausge-schleider-t
sihttenerausge-schleider-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleider eraus!
Plurielschleider-t eraus!
erausge-schleider-t
erausschleider-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schleider-enverschleider-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles