E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schleideren schleudern (D)embarder (F)
Stammformen schleiderenschleidertgeschleidert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschleideren
duschleiders
hien/si,hatt/etschleidert
mirschleideren
dirschleidert
sischleideren
Pass compos
echhugeschleidert
duhuesgeschleidert
hien/si,hatt/ethuetgeschleidert
mirhugeschleidert
dirhuttgeschleidert
sihugeschleidert
Plus-que-parfait
echhatgeschleidert
duhasgeschleidert
hien/si,hatt/ethatgeschleidert
mirhategeschleidert
dirhatgeschleidert
sihategeschleidert
Futur I
echwäert schleideren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschleidert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschleideren
dugéifsschleideren
hien/si,hatt/etgéifschleideren
mirgéifeschleideren
dirgéiftschleideren
sigéifeschleideren
Conditionnel Pass compos
echhttgeschleidert
duhssgeschleidert
hien/si,hatt/ethttgeschleidert
mirhättegeschleidert
dirhttgeschleidert
sihättegeschleidert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschleider!
Plurielschleidert!
geschleidert
schleideren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausschleiderenverschleideren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles