E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aschléiferen einschläfern (D)endormir, anesthésier (F)
Stammformen aschléiferenschléifert anageschléifert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschléiferen an
duschléifers an
hien/si,hatt/etschléifert an
mirschléiferen an
dirschléifert an
sischléiferen an
Passé composé
echhunnageschléifert
duhuesageschléifert
hien/si,hatt/ethuetageschléifert
mirhunnageschléifert
dirhuttageschléifert
sihunnageschléifert
Plus-que-parfait
echhatageschléifert
duhasageschléifert
hien/si,hatt/ethatageschléifert
mirhatenageschléifert
dirhatageschléifert
sihatenageschléifert
Futur I
echwäert aschléiferen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschléifert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschléiferen
dugéifsaschléiferen
hien/si,hatt/etgéifaschléiferen
mirgéifenaschléiferen
dirgéiftaschléiferen
sigéifenaschléiferen
Conditionnel Passé composé
echhättageschléifert
duhässageschléifert
hien/si,hatt/ethättageschléifert
mirhättenageschléifert
dirhättageschléifert
sihättenageschléifert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschléifer an!
Plurielschléifert an!
ageschléifert
aschléiferen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles