E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aschléifer-en einschläfern (D)endormir, anesthésier (F)
Stammformen aschléifer-enschléifer-t anage-schléifer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschléifer-en an
duschléifer-s an
hien/si,hatt/etschléifer-t an
mirschléifer-en an
dirschléifer-t an
sischléifer-en an
Passé composé
echhunnage-schléifer-t
duhuesage-schléifer-t
hien/si,hatt/ethuetage-schléifer-t
mirhunnage-schléifer-t
dirhuttage-schléifer-t
sihunnage-schléifer-t
Plus-que-parfait
echhatage-schléifer-t
duhasage-schléifer-t
hien/si,hatt/ethatage-schléifer-t
mirhatenage-schléifer-t
dirhatage-schléifer-t
sihatenage-schléifer-t
Futur I
echwäert aschléifer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schléifer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschléifer-en
dugéifsaschléifer-en
hien/si,hatt/etgéifaschléifer-en
mirgéifenaschléifer-en
dirgéiftaschléifer-en
sigéifenaschléifer-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-schléifer-t
duhässage-schléifer-t
hien/si,hatt/ethättage-schléifer-t
mirhättenage-schléifer-t
dirhättage-schléifer-t
sihättenage-schléifer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschléifer an!
Plurielschléifer-t an!
age-schléifer-t
aschléifer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles