E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchbriech-en durchbrechen (D)casser (F)to break through (E)
Stammformen duerchbriech-enbrch-t duerchduerchge-brach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbriech-en duerch
dubrch-s duerch
hien/si,hatt/etbrch-t duerch
mirbriech-en duerch
dirbriech-t duerch
sibriech-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-brach
duhuesduerchge-brach
hien/si,hatt/ethuetduerchge-brach
mirhunnduerchge-brach
dirhuttduerchge-brach
sihunnduerchge-brach
Plus-que-parfait
echhatduerchge-brach
duhasduerchge-brach
hien/si,hatt/ethatduerchge-brach
mirhatenduerchge-brach
dirhatduerchge-brach
sihatenduerchge-brach
Futur I
echwäert duerchbriech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-brach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchbriech-en
dugéifsduerchbriech-en
hien/si,hatt/etgéifduerchbriech-en
mirgéifenduerchbriech-en
dirgéiftduerchbriech-en
sigéifenduerchbriech-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-brach
duhssduerchge-brach
hien/si,hatt/ethttduerchge-brach
mirhttenduerchge-brach
dirhttduerchge-brach
sihttenduerchge-brach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbriech duerch!
Plurielbriech-t duerch!
duerchge-brach
duerchbriech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abriech-enausbriech-enbriech-enerbriech-enofbriech-enopbriech-enubriech-enverbriech-enzerbriech-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles