E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbriechen erbrechen (D)vomir (F)to puke (E)
Stammformen erbriechenerbrchterbrach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerbriechen
duerbrchs
hien/si,hatt/eterbrcht
mirerbriechen
direrbriecht
sierbriechen
Pass compos
echhunnerbrach
duhueserbrach
hien/si,hatt/ethueterbrach
mirhunnerbrach
dirhutterbrach
sihunnerbrach
Plus-que-parfait
echhaterbrach
duhaserbrach
hien/si,hatt/ethaterbrach
mirhatenerbrach
dirhaterbrach
sihatenerbrach
Futur I
echwäert erbriechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbrach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbriechen
dugéifserbriechen
hien/si,hatt/etgéiferbriechen
mirgéifenerbriechen
dirgéifterbriechen
sigéifenerbriechen
Conditionnel Pass compos
echhtterbrach
duhsserbrach
hien/si,hatt/ethtterbrach
mirhttenerbrach
dirhtterbrach
sihttenerbrach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererbriech!
Plurielerbriecht!
erbrach
erbriechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abriechenausbriechenbriechenduerchbriechenofbriechenopbriechenubriechenverbriechenzerbriechen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles