E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbriech-en erbrechen (D)vomir (F)to puke (E)
Stammformen erbriech-enerbrch-terbrach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerbriech-en
duerbrch-s
hien/si,hatt/eterbrch-t
mirerbriech-en
direrbriech-t
sierbriech-en
Pass compos
echhunnerbrach
duhueserbrach
hien/si,hatt/ethueterbrach
mirhunnerbrach
dirhutterbrach
sihunnerbrach
Plus-que-parfait
echhaterbrach
duhaserbrach
hien/si,hatt/ethaterbrach
mirhatenerbrach
dirhaterbrach
sihatenerbrach
Futur I
echwäert erbriech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbrach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbriech-en
dugéifserbriech-en
hien/si,hatt/etgéiferbriech-en
mirgéifenerbriech-en
dirgéifterbriech-en
sigéifenerbriech-en
Conditionnel Pass compos
echhtterbrach
duhsserbrach
hien/si,hatt/ethtterbrach
mirhttenerbrach
dirhtterbrach
sihttenerbrach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererbriech!
Plurielerbriech-t!
erbrach
erbriech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abriech-enausbriech-enbriech-enduerchbriech-enofbriech-enopbriech-enubriech-enverbriech-enzerbriech-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles