E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entschlŽsselen entschlŁsseln (D)dťchiffrer (F)
Stammformen entschlŽsselenentschlŽsseltentschlŽsselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echentschlŽsselen
duentschlŽssels
hien/si,hatt/etentschlŽsselt
mirentschlŽsselen
direntschlŽsselt
sientschlŽsselen
Passť composť
echhunnentschlŽsselt
duhuesentschlŽsselt
hien/si,hatt/ethuetentschlŽsselt
mirhunnentschlŽsselt
dirhuttentschlŽsselt
sihunnentschlŽsselt
Plus-que-parfait
echhatentschlŽsselt
duhasentschlŽsselt
hien/si,hatt/ethatentschlŽsselt
mirhatenentschlŽsselt
dirhatentschlŽsselt
sihatenentschlŽsselt
Futur I
echwäert entschlŽsselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschlŽsselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentschlŽsselen
dugéifsentschlŽsselen
hien/si,hatt/etgéifentschlŽsselen
mirgéifenentschlŽsselen
dirgéiftentschlŽsselen
sigéifenentschlŽsselen
Conditionnel Passť composť
echhšttentschlŽsselt
duhšssentschlŽsselt
hien/si,hatt/ethšttentschlŽsselt
mirhšttenentschlŽsselt
dirhšttentschlŽsselt
sihšttenentschlŽsselt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierentschlŽssel!
PlurielentschlŽsselt!
entschlŽsselt
entschlŽsselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles