E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entschlŽssel-en entschlŁsseln (D)dťchiffrer (F)
Stammformen entschlŽssel-enentschlŽssel-tentschlŽssel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echentschlŽssel-en
duentschlŽssel-s
hien/si,hatt/etentschlŽssel-t
mirentschlŽssel-en
direntschlŽssel-t
sientschlŽssel-en
Passť composť
echhunnentschlŽssel-t
duhuesentschlŽssel-t
hien/si,hatt/ethuetentschlŽssel-t
mirhunnentschlŽssel-t
dirhuttentschlŽssel-t
sihunnentschlŽssel-t
Plus-que-parfait
echhatentschlŽssel-t
duhasentschlŽssel-t
hien/si,hatt/ethatentschlŽssel-t
mirhatenentschlŽssel-t
dirhatentschlŽssel-t
sihatenentschlŽssel-t
Futur I
echwäert entschlŽssel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschlŽssel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentschlŽssel-en
dugéifsentschlŽssel-en
hien/si,hatt/etgéifentschlŽssel-en
mirgéifenentschlŽssel-en
dirgéiftentschlŽssel-en
sigéifenentschlŽssel-en
Conditionnel Passť composť
echhšttentschlŽssel-t
duhšssentschlŽssel-t
hien/si,hatt/ethšttentschlŽssel-t
mirhšttenentschlŽssel-t
dirhšttentschlŽssel-t
sihšttenentschlŽssel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierentschlŽssel!
PlurielentschlŽssel-t!
entschlŽssel-t
entschlŽssel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles