E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlichten schlichten (D)apaiser (F)
Stammformen schlichtenschlichtgeschlicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlichten
duschlichts
hien/si,hatt/etschlicht
mirschlichten
dirschlicht
sischlichten
Pass compos
echhugeschlicht
duhuesgeschlicht
hien/si,hatt/ethuetgeschlicht
mirhugeschlicht
dirhuttgeschlicht
sihugeschlicht
Plus-que-parfait
echhatgeschlicht
duhasgeschlicht
hien/si,hatt/ethatgeschlicht
mirhategeschlicht
dirhatgeschlicht
sihategeschlicht
Futur I
echwäert schlichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlichten
dugéifsschlichten
hien/si,hatt/etgéifschlichten
mirgéifeschlichten
dirgéiftschlichten
sigéifeschlichten
Conditionnel Pass compos
echhttgeschlicht
duhssgeschlicht
hien/si,hatt/ethttgeschlicht
mirhättegeschlicht
dirhttgeschlicht
sihättegeschlicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlicht!
Plurielschlicht!
geschlicht
schlichten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles