E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

Žnnerschlo-en unterschlagen (D)dťtourner, escamoter (F)
Stammformen Žnnerschlo-enŽnnerschlťi-tŽnnerschlo-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echŽnnerschlo-en
duŽnnerschlťi-s
hien/si,hatt/etŽnnerschlťi-t
mirŽnnerschlo-en
dirŽnnerschlo-t
siŽnnerschlo-en
Passť composť
echhunnŽnnerschlo-en
duhuesŽnnerschlo-en
hien/si,hatt/ethuetŽnnerschlo-en
mirhunnŽnnerschlo-en
dirhuttŽnnerschlo-en
sihunnŽnnerschlo-en
Plus-que-parfait
echhatŽnnerschlo-en
duhasŽnnerschlo-en
hien/si,hatt/ethatŽnnerschlo-en
mirhatenŽnnerschlo-en
dirhatŽnnerschlo-en
sihatenŽnnerschlo-en
Futur I
echwäert Žnnerschlo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerschlo-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerschlo-en
dugéifsŽnnerschlo-en
hien/si,hatt/etgéifŽnnerschlo-en
mirgéifenŽnnerschlo-en
dirgéiftŽnnerschlo-en
sigéifenŽnnerschlo-en
Conditionnel Passť composť
echhšttŽnnerschlo-en
duhšssŽnnerschlo-en
hien/si,hatt/ethšttŽnnerschlo-en
mirhšttenŽnnerschlo-en
dirhšttŽnnerschlo-en
sihšttenŽnnerschlo-en
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerschlo!
PlurielŽnnerschlo-t!
Žnnerschlo-en
Žnnerschlo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschlo-enausschlo-enbeschlo-enbreetschlo-endoutschlo-endraschlo-endropschlo-enduerchschlo-eneraschlo-enerausschlo-enerŽmschlo-eneropschlo-enerschlo-enewechschlo-eniwwerschlo-ennoschlo-enofschlo-enopschlo-enschlo-enuschlo-enverschlo-envirschlo-enzerťckschlo-enzerschlo-enzouschlo-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles