E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erschlo-en erschlagen (D)assassiner, assommer (F)
Stammformen erschlo-enerschli-terschlo-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerschlo-en
duerschli-s
hien/si,hatt/eterschli-t
mirerschlo-en
direrschlo-t
sierschlo-en
Pass compos
echhunnerschlo-en
duhueserschlo-en
hien/si,hatt/ethueterschlo-en
mirhunnerschlo-en
dirhutterschlo-en
sihunnerschlo-en
Plus-que-parfait
echhaterschlo-en
duhaserschlo-en
hien/si,hatt/ethaterschlo-en
mirhatenerschlo-en
dirhaterschlo-en
sihatenerschlo-en
Futur I
echwäert erschlo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erschlo-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferschlo-en
dugéifserschlo-en
hien/si,hatt/etgéiferschlo-en
mirgéifenerschlo-en
dirgéifterschlo-en
sigéifenerschlo-en
Conditionnel Pass compos
echhtterschlo-en
duhsserschlo-en
hien/si,hatt/ethtterschlo-en
mirhttenerschlo-en
dirhtterschlo-en
sihttenerschlo-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererschlo!
Plurielerschlo-t!
erschlo-en
erschlo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschlo-enausschlo-enbeschlo-enbreetschlo-endoutschlo-endraschlo-endropschlo-enduerchschlo-ennnerschlo-eneraschlo-enerausschlo-enermschlo-eneropschlo-enewechschlo-eniwwerschlo-ennoschlo-enofschlo-enopschlo-enschlo-enuschlo-enverschlo-envirschlo-enzerckschlo-enzerschlo-enzouschlo-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles