E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraschlo-en hereinschlagen (D)
Stammformen eraschlo-enschli-t eranerage-schlo-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlo-en eran
duschli-s eran
hien/si,hatt/etschli-t eran
mirschlo-en eran
dirschlo-t eran
sischlo-en eran
Pass compos
echhunnerage-schlo-en
duhueserage-schlo-en
hien/si,hatt/ethueterage-schlo-en
mirhunnerage-schlo-en
dirhutterage-schlo-en
sihunnerage-schlo-en
Plus-que-parfait
echhaterage-schlo-en
duhaserage-schlo-en
hien/si,hatt/ethaterage-schlo-en
mirhatenerage-schlo-en
dirhaterage-schlo-en
sihatenerage-schlo-en
Futur I
echwäert eraschlo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-schlo-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaschlo-en
dugéifseraschlo-en
hien/si,hatt/etgéiferaschlo-en
mirgéifeneraschlo-en
dirgéifteraschlo-en
sigéifeneraschlo-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-schlo-en
duhsserage-schlo-en
hien/si,hatt/ethtterage-schlo-en
mirhttenerage-schlo-en
dirhtterage-schlo-en
sihttenerage-schlo-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlo eran!
Plurielschlo-t eran!
erage-schlo-en
eraschlo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschlo-enausschlo-enbeschlo-enbreetschlo-endoutschlo-endraschlo-endropschlo-enduerchschlo-ennnerschlo-enerausschlo-enermschlo-eneropschlo-enerschlo-enewechschlo-eniwwerschlo-ennoschlo-enofschlo-enopschlo-enschlo-enuschlo-enverschlo-envirschlo-enzerckschlo-enzerschlo-enzouschlo-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles