E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechschlo-en wegschlagen (D)
Stammformen ewechschlo-enschli-t ewechewechge-schlo-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlo-en ewech
duschli-s ewech
hien/si,hatt/etschli-t ewech
mirschlo-en ewech
dirschlo-t ewech
sischlo-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-schlo-en
duhuesewechge-schlo-en
hien/si,hatt/ethuetewechge-schlo-en
mirhunnewechge-schlo-en
dirhuttewechge-schlo-en
sihunnewechge-schlo-en
Plus-que-parfait
echhatewechge-schlo-en
duhasewechge-schlo-en
hien/si,hatt/ethatewechge-schlo-en
mirhatenewechge-schlo-en
dirhatewechge-schlo-en
sihatenewechge-schlo-en
Futur I
echwäert ewechschlo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-schlo-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechschlo-en
dugéifsewechschlo-en
hien/si,hatt/etgéifewechschlo-en
mirgéifenewechschlo-en
dirgéiftewechschlo-en
sigéifenewechschlo-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechge-schlo-en
duhssewechge-schlo-en
hien/si,hatt/ethttewechge-schlo-en
mirhttenewechge-schlo-en
dirhttewechge-schlo-en
sihttenewechge-schlo-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlo ewech!
Plurielschlo-t ewech!
ewechge-schlo-en
ewechschlo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschlo-enausschlo-enbeschlo-enbreetschlo-endoutschlo-endraschlo-endropschlo-enduerchschlo-ennnerschlo-eneraschlo-enerausschlo-enermschlo-eneropschlo-enerschlo-eniwwerschlo-ennoschlo-enofschlo-enopschlo-enschlo-enuschlo-enverschlo-envirschlo-enzerckschlo-enzerschlo-enzouschlo-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles