E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerschloen berschlagen (D)faire un tonneau (F)
Stammformen iwwerschloeniwwerschlitiwwerschloen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschloen
duiwwerschlis
hien/si,hatt/etiwwerschlit
miriwwerschloen
diriwwerschlot
siiwwerschloen
Pass compos
echhunniwwerschloen
duhuesiwwerschloen
hien/si,hatt/ethuetiwwerschloen
mirhunniwwerschloen
dirhuttiwwerschloen
sihunniwwerschloen
Plus-que-parfait
echhatiwwerschloen
duhasiwwerschloen
hien/si,hatt/ethatiwwerschloen
mirhateniwwerschloen
dirhatiwwerschloen
sihateniwwerschloen
Futur I
echwäert iwwerschloen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschloen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschloen
dugéifsiwwerschloen
hien/si,hatt/etgéifiwwerschloen
mirgéifeniwwerschloen
dirgéiftiwwerschloen
sigéifeniwwerschloen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschloen
duhssiwwerschloen
hien/si,hatt/ethttiwwerschloen
mirhtteniwwerschloen
dirhttiwwerschloen
sihtteniwwerschloen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschlo!
Plurieliwwerschlot!
iwwerschloen
iwwerschloen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschloenausschloenbeschloenbreetschloendoutschloendraschloendropschloenduerchschloennnerschloeneraschloenerausschloenermschloeneropschloenerschloenewechschloennoschloenofschloenopschloenschloenuschloenverschloenvirschloenzerckschloenzerschloenzouschloen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles