E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerschlo-en zerschlagen (D)briser, dtruire, mettre en morceaux (F)
Stammformen zerschlo-enzerschli-tzerschlo-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerschlo-en
duzerschli-s
hien/si,hatt/etzerschli-t
mirzerschlo-en
dirzerschlo-t
sizerschlo-en
Pass compos
echhunnzerschlo-en
duhueszerschlo-en
hien/si,hatt/ethuetzerschlo-en
mirhunnzerschlo-en
dirhuttzerschlo-en
sihunnzerschlo-en
Plus-que-parfait
echhatzerschlo-en
duhaszerschlo-en
hien/si,hatt/ethatzerschlo-en
mirhatenzerschlo-en
dirhatzerschlo-en
sihatenzerschlo-en
Futur I
echwäert zerschlo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerschlo-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerschlo-en
dugéifszerschlo-en
hien/si,hatt/etgéifzerschlo-en
mirgéifenzerschlo-en
dirgéiftzerschlo-en
sigéifenzerschlo-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerschlo-en
duhsszerschlo-en
hien/si,hatt/ethttzerschlo-en
mirhttenzerschlo-en
dirhttzerschlo-en
sihttenzerschlo-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerschlo!
Plurielzerschlo-t!
zerschlo-en
zerschlo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschlo-enausschlo-enbeschlo-enbreetschlo-endoutschlo-endraschlo-endropschlo-enduerchschlo-ennnerschlo-eneraschlo-enerausschlo-enermschlo-eneropschlo-enerschlo-enewechschlo-eniwwerschlo-ennoschlo-enofschlo-enopschlo-enschlo-enuschlo-enverschlo-envirschlo-enzerckschlo-enzouschlo-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles