E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlo-en schlagen (D)battre (F)hit (E)bater (P)
Stammformen schlo-enschli-tge-schlo-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlo-en
duschli-s
hien/si,hatt/etschli-t
mirschlo-en
dirschlo-t
sischlo-en
Pass compos
echhuge-schlo-en
duhuesge-schlo-en
hien/si,hatt/ethuetge-schlo-en
mirhuge-schlo-en
dirhuttge-schlo-en
sihuge-schlo-en
Plus-que-parfait
echhatge-schlo-en
duhasge-schlo-en
hien/si,hatt/ethatge-schlo-en
mirhatege-schlo-en
dirhatge-schlo-en
sihatege-schlo-en
Futur I
echwäert schlo-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schlo-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlo-en
dugéifsschlo-en
hien/si,hatt/etgéifschlo-en
mirgéifeschlo-en
dirgéiftschlo-en
sigéifeschlo-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schlo-en
duhssge-schlo-en
hien/si,hatt/ethttge-schlo-en
mirhättege-schlo-en
dirhttge-schlo-en
sihättege-schlo-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlo!
Plurielschlo-t!
ge-schlo-en
schlo-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschlo-enausschlo-enbeschlo-enbreetschlo-endoutschlo-endraschlo-endropschlo-enduerchschlo-ennnerschlo-eneraschlo-enerausschlo-enermschlo-eneropschlo-enerschlo-enewechschlo-eniwwerschlo-ennoschlo-enofschlo-enopschlo-enuschlo-enverschlo-envirschlo-enzerckschlo-enzerschlo-enzouschlo-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles