E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aschlof-en einschlafen, einschlfern (D)s'endormir, endormir (F)
Stammformen aschlof-enschlif-t anage-schlof
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlof-en an
duschlif-s an
hien/si,hatt/etschlif-t an
mirschlof-en an
dirschloof-t an
sischlof-en an
Pass compos
echhunnage-schlof
duhuesage-schlof
hien/si,hatt/ethuetage-schlof
mirhunnage-schlof
dirhuttage-schlof
sihunnage-schlof
Plus-que-parfait
echhatage-schlof
duhasage-schlof
hien/si,hatt/ethatage-schlof
mirhatenage-schlof
dirhatage-schlof
sihatenage-schlof
Futur I
echwäert aschlof-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schlof hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*schlif an
du*schlif-s an
hien/si,hatt/et*schlif an
mir*schlif-en an
dir*schlif-t an
si*schlif-en an
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschlof-en
dugéifsaschlof-en
hien/si,hatt/etgéifaschlof-en
mirgéifenaschlof-en
dirgéiftaschlof-en
sigéifenaschlof-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-schlof
duhssage-schlof
hien/si,hatt/ethttage-schlof
mirhttenage-schlof
dirhttage-schlof
sihttenage-schlof
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlof an!
Plurielschloof-t an!
age-schlof
aschlof-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschlof-enduerchschlof-enentschlof-enschlof-enverschlof-envirschlof-en
Remarquen (intern)
Konjunktiv selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles