E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlofen schlafen (D)dormir (F)sleep (E)dormir (P)
Stammformen schlofenschliftgeschlof
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlofen
duschlifs
hien/si,hatt/etschlift
mirschlofen
dirschlooft
sischlofen
Pass compos
echhugeschlof
duhuesgeschlof
hien/si,hatt/ethuetgeschlof
mirhugeschlof
dirhuttgeschlof
sihugeschlof
Plus-que-parfait
echhatgeschlof
duhasgeschlof
hien/si,hatt/ethatgeschlof
mirhategeschlof
dirhatgeschlof
sihategeschlof
Futur I
echwäert schlofen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschlof hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*schlif
du*schlifs
hien/si,hatt/et*schlif
mir*schlifen
dir*schlift
si*schlifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlofen
dugéifsschlofen
hien/si,hatt/etgéifschlofen
mirgéifeschlofen
dirgéiftschlofen
sigéifeschlofen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschlof
duhssgeschlof
hien/si,hatt/ethttgeschlof
mirhättegeschlof
dirhttgeschlof
sihättegeschlof
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlof!
Plurielschlooft!
geschlof
schlofen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschlofenausschlofenduerchschlofenentschlofenverschlofenvirschlofen
Remarquen (intern)
Konjunktiv selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles