E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlof-en schlafen (D)dormir (F)sleep (E)dormir (P)
Stammformen schlof-enschlif-tge-schlof
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlof-en
duschlif-s
hien/si,hatt/etschlif-t
mirschlof-en
dirschloof-t
sischlof-en
Pass compos
echhuge-schlof
duhuesge-schlof
hien/si,hatt/ethuetge-schlof
mirhuge-schlof
dirhuttge-schlof
sihuge-schlof
Plus-que-parfait
echhatge-schlof
duhasge-schlof
hien/si,hatt/ethatge-schlof
mirhatege-schlof
dirhatge-schlof
sihatege-schlof
Futur I
echwäert schlof-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schlof hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*schlif
du*schlif-s
hien/si,hatt/et*schlif
mir*schlif-en
dir*schlif-t
si*schlif-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlof-en
dugéifsschlof-en
hien/si,hatt/etgéifschlof-en
mirgéifeschlof-en
dirgéiftschlof-en
sigéifeschlof-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schlof
duhssge-schlof
hien/si,hatt/ethttge-schlof
mirhättege-schlof
dirhttge-schlof
sihättege-schlof
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlof!
Plurielschloof-t!
ge-schlof
schlof-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschlof-enausschlof-enduerchschlof-enentschlof-enverschlof-envirschlof-en
Remarquen (intern)
Konjunktiv selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles