E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schlucksen
Stammformen schlucksenschluckstgeschluckst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschlucksen
duschlucks
hien/si,hatt/etschluckst
mirschlucksen
dirschluckst
sischlucksen
Pass compos
echhugeschluckst
duhuesgeschluckst
hien/si,hatt/ethuetgeschluckst
mirhugeschluckst
dirhuttgeschluckst
sihugeschluckst
Plus-que-parfait
echhatgeschluckst
duhasgeschluckst
hien/si,hatt/ethatgeschluckst
mirhategeschluckst
dirhatgeschluckst
sihategeschluckst
Futur I
echwäert schlucksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschluckst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschlucksen
dugéifsschlucksen
hien/si,hatt/etgéifschlucksen
mirgéifeschlucksen
dirgéiftschlucksen
sigéifeschlucksen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschluckst
duhssgeschluckst
hien/si,hatt/ethttgeschluckst
mirhättegeschluckst
dirhttgeschluckst
sihättegeschluckst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschlucks!
Plurielschluckst!
geschluckst
schlucksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles