E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausschluecht-en ausschlachten (D)abattre, tuer (animal) (F)
Stammformen ausschluecht-enschluech-t ausausge-schluech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschluecht-en aus
duschluecht-s aus
hien/si,hatt/etschluech-t aus
mirschluecht-en aus
dirschluech-t aus
sischluecht-en aus
Pass compos
echhunnausge-schluech-t
duhuesausge-schluech-t
hien/si,hatt/ethuetausge-schluech-t
mirhunnausge-schluech-t
dirhuttausge-schluech-t
sihunnausge-schluech-t
Plus-que-parfait
echhatausge-schluech-t
duhasausge-schluech-t
hien/si,hatt/ethatausge-schluech-t
mirhatenausge-schluech-t
dirhatausge-schluech-t
sihatenausge-schluech-t
Futur I
echwäert ausschluecht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-schluech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausschluecht-en
dugéifsausschluecht-en
hien/si,hatt/etgéifausschluecht-en
mirgéifenausschluecht-en
dirgéiftausschluecht-en
sigéifenausschluecht-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-schluech-t
duhssausge-schluech-t
hien/si,hatt/ethttausge-schluech-t
mirhttenausge-schluech-t
dirhttausge-schluech-t
sihttenausge-schluech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschluecht aus!
Plurielschluech-t aus!
ausge-schluech-t
ausschluecht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschluecht-enschluecht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles