E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmschmäissen umwerfen (D)faire tomber (F)
Stammformen ëmschmäissenschmäisst ëmëmgeschmass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschmäissen ëm
duschmäiss ëm
hien/si,hatt/etschmäisst ëm
mirschmäissen ëm
dirschmäisst ëm
sischmäissen ëm
Passé composé
echhunnëmgeschmass
duhuesëmgeschmass
hien/si,hatt/ethuetëmgeschmass
mirhunnëmgeschmass
dirhuttëmgeschmass
sihunnëmgeschmass
Plus-que-parfait
echhatëmgeschmass
duhasëmgeschmass
hien/si,hatt/ethatëmgeschmass
mirhatenëmgeschmass
dirhatëmgeschmass
sihatenëmgeschmass
Futur I
echwäert ëmschmäissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgeschmass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmschmäissen
dugéifsëmschmäissen
hien/si,hatt/etgéifëmschmäissen
mirgéifenëmschmäissen
dirgéiftëmschmäissen
sigéifenëmschmäissen
Conditionnel Passé composé
echhättëmgeschmass
duhässëmgeschmass
hien/si,hatt/ethättëmgeschmass
mirhättenëmgeschmass
dirhättëmgeschmass
sihättenëmgeschmass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmäiss ëm!
Plurielschmäisst ëm!
ëmgeschmass
ëmschmäissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schmäissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles