E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmschmäiss-en umwerfen (D)faire tomber (F)
Stammformen ëmschmäiss-enschmäiss-t ëmëmge-schmass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschmäiss-en ëm
duschmäis-s ëm
hien/si,hatt/etschmäiss-t ëm
mirschmäiss-en ëm
dirschmäiss-t ëm
sischmäiss-en ëm
Passé composé
echhunnëmge-schmass
duhuesëmge-schmass
hien/si,hatt/ethuetëmge-schmass
mirhunnëmge-schmass
dirhuttëmge-schmass
sihunnëmge-schmass
Plus-que-parfait
echhatëmge-schmass
duhasëmge-schmass
hien/si,hatt/ethatëmge-schmass
mirhatenëmge-schmass
dirhatëmge-schmass
sihatenëmge-schmass
Futur I
echwäert ëmschmäiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmge-schmass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmschmäiss-en
dugéifsëmschmäiss-en
hien/si,hatt/etgéifëmschmäiss-en
mirgéifenëmschmäiss-en
dirgéiftëmschmäiss-en
sigéifenëmschmäiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmge-schmass
duhässëmge-schmass
hien/si,hatt/ethättëmge-schmass
mirhättenëmge-schmass
dirhättëmge-schmass
sihättenëmge-schmass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmäiss ëm!
Plurielschmäiss-t ëm!
ëmge-schmass
ëmschmäiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schmäiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles