E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schmäissen werfen (D)jeter (F)throw (E)
Stammformen schmäissenschmäisstgeschmass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschmäissen
duschmäiss
hien/si,hatt/etschmäisst
mirschmäissen
dirschmäisst
sischmäissen
Passé composé
echhugeschmass
duhuesgeschmass
hien/si,hatt/ethuetgeschmass
mirhugeschmass
dirhuttgeschmass
sihugeschmass
Plus-que-parfait
echhatgeschmass
duhasgeschmass
hien/si,hatt/ethatgeschmass
mirhategeschmass
dirhatgeschmass
sihategeschmass
Futur I
echwäert schmäissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschmass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmäissen
dugéifsschmäissen
hien/si,hatt/etgéifschmäissen
mirgéifeschmäissen
dirgéiftschmäissen
sigéifeschmäissen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschmass
duhässgeschmass
hien/si,hatt/ethättgeschmass
mirhättegeschmass
dirhättgeschmass
sihättegeschmass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmäiss!
Plurielschmäisst!
geschmass
schmäissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmschmäissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles