E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schmäiss-en werfen (D)jeter (F)throw (E)
Stammformen schmäiss-enschmäiss-tge-schmass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschmäiss-en
duschmäis-s
hien/si,hatt/etschmäiss-t
mirschmäiss-en
dirschmäiss-t
sischmäiss-en
Passé composé
echhuge-schmass
duhuesge-schmass
hien/si,hatt/ethuetge-schmass
mirhuge-schmass
dirhuttge-schmass
sihuge-schmass
Plus-que-parfait
echhatge-schmass
duhasge-schmass
hien/si,hatt/ethatge-schmass
mirhatege-schmass
dirhatge-schmass
sihatege-schmass
Futur I
echwäert schmäiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schmass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmäiss-en
dugéifsschmäiss-en
hien/si,hatt/etgéifschmäiss-en
mirgéifeschmäiss-en
dirgéiftschmäiss-en
sigéifeschmäiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schmass
duhässge-schmass
hien/si,hatt/ethättge-schmass
mirhättege-schmass
dirhättge-schmass
sihättege-schmass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmäiss!
Plurielschmäiss-t!
ge-schmass
schmäiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmschmäiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles