E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schmarotz-en schmarotzen (D)parasiter (F)
Stammformen schmarotz-enschmarotz-tge-schmarotz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmarotz-en
duschmarotz
hien/si,hatt/etschmarotz-t
mirschmarotz-en
dirschmarotz-t
sischmarotz-en
Pass compos
echhuge-schmarotz-t
duhuesge-schmarotz-t
hien/si,hatt/ethuetge-schmarotz-t
mirhuge-schmarotz-t
dirhuttge-schmarotz-t
sihuge-schmarotz-t
Plus-que-parfait
echhatge-schmarotz-t
duhasge-schmarotz-t
hien/si,hatt/ethatge-schmarotz-t
mirhatege-schmarotz-t
dirhatge-schmarotz-t
sihatege-schmarotz-t
Futur I
echwäert schmarotz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schmarotz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmarotz-en
dugéifsschmarotz-en
hien/si,hatt/etgéifschmarotz-en
mirgéifeschmarotz-en
dirgéiftschmarotz-en
sigéifeschmarotz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schmarotz-t
duhssge-schmarotz-t
hien/si,hatt/ethttge-schmarotz-t
mirhättege-schmarotz-t
dirhttge-schmarotz-t
sihättege-schmarotz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmarotz!
Plurielschmarotz-t!
ge-schmarotz-t
schmarotz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles