E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aschmeechelen einschmeicheln (D)insinuer (F)
Stammformen aschmeechelenschmeechelt anageschmeechelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmeechelen an
duschmeechels an
hien/si,hatt/etschmeechelt an
mirschmeechelen an
dirschmeechelt an
sischmeechelen an
Pass compos
echhunnageschmeechelt
duhuesageschmeechelt
hien/si,hatt/ethuetageschmeechelt
mirhunnageschmeechelt
dirhuttageschmeechelt
sihunnageschmeechelt
Plus-que-parfait
echhatageschmeechelt
duhasageschmeechelt
hien/si,hatt/ethatageschmeechelt
mirhatenageschmeechelt
dirhatageschmeechelt
sihatenageschmeechelt
Futur I
echwäert aschmeechelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschmeechelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschmeechelen
dugéifsaschmeechelen
hien/si,hatt/etgéifaschmeechelen
mirgéifenaschmeechelen
dirgéiftaschmeechelen
sigéifenaschmeechelen
Conditionnel Pass compos
echhttageschmeechelt
duhssageschmeechelt
hien/si,hatt/ethttageschmeechelt
mirhttenageschmeechelt
dirhttageschmeechelt
sihttenageschmeechelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmeechel an!
Plurielschmeechelt an!
ageschmeechelt
aschmeechelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eruschmeechelenschmeechelen
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles