E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eruschmeechelen heranschmeicheln (D)flagorner (F)
Stammformen eruschmeechelenschmeechelt erunerugeschmeechelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erun-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmeechelen erun
duschmeechels erun
hien/si,hatt/etschmeechelt erun
mirschmeechelen erun
dirschmeechelt erun
sischmeechelen erun
Pass compos
echhunnerugeschmeechelt
duhueserugeschmeechelt
hien/si,hatt/ethueterugeschmeechelt
mirhunnerugeschmeechelt
dirhutterugeschmeechelt
sihunnerugeschmeechelt
Plus-que-parfait
echhaterugeschmeechelt
duhaserugeschmeechelt
hien/si,hatt/ethaterugeschmeechelt
mirhatenerugeschmeechelt
dirhaterugeschmeechelt
sihatenerugeschmeechelt
Futur I
echwäert eruschmeechelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erugeschmeechelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferuschmeechelen
dugéifseruschmeechelen
hien/si,hatt/etgéiferuschmeechelen
mirgéifeneruschmeechelen
dirgéifteruschmeechelen
sigéifeneruschmeechelen
Conditionnel Pass compos
echhtterugeschmeechelt
duhsserugeschmeechelt
hien/si,hatt/ethtterugeschmeechelt
mirhttenerugeschmeechelt
dirhtterugeschmeechelt
sihttenerugeschmeechelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmeechel erun!
Plurielschmeechelt erun!
erugeschmeechelt
eruschmeechelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmeechelenschmeechelen
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles