E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eruschmeechel-en heranschmeicheln (D)flagorner (F)
Stammformen eruschmeechel-enschmeechel-t eruneruge-schmeechel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erun-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmeechel-en erun
duschmeechel-s erun
hien/si,hatt/etschmeechel-t erun
mirschmeechel-en erun
dirschmeechel-t erun
sischmeechel-en erun
Pass compos
echhunneruge-schmeechel-t
duhueseruge-schmeechel-t
hien/si,hatt/ethueteruge-schmeechel-t
mirhunneruge-schmeechel-t
dirhutteruge-schmeechel-t
sihunneruge-schmeechel-t
Plus-que-parfait
echhateruge-schmeechel-t
duhaseruge-schmeechel-t
hien/si,hatt/ethateruge-schmeechel-t
mirhateneruge-schmeechel-t
dirhateruge-schmeechel-t
sihateneruge-schmeechel-t
Futur I
echwäert eruschmeechel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eruge-schmeechel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferuschmeechel-en
dugéifseruschmeechel-en
hien/si,hatt/etgéiferuschmeechel-en
mirgéifeneruschmeechel-en
dirgéifteruschmeechel-en
sigéifeneruschmeechel-en
Conditionnel Pass compos
echhtteruge-schmeechel-t
duhsseruge-schmeechel-t
hien/si,hatt/ethtteruge-schmeechel-t
mirhtteneruge-schmeechel-t
dirhtteruge-schmeechel-t
sihtteneruge-schmeechel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmeechel erun!
Plurielschmeechel-t erun!
eruge-schmeechel-t
eruschmeechel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmeechel-enschmeechel-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles