E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schmeechel-en schmeicheln (D)charmer (F)
Stammformen schmeechel-enschmeechel-tge-schmeechel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmeechel-en
duschmeechel-s
hien/si,hatt/etschmeechel-t
mirschmeechel-en
dirschmeechel-t
sischmeechel-en
Pass compos
echhuge-schmeechel-t
duhuesge-schmeechel-t
hien/si,hatt/ethuetge-schmeechel-t
mirhuge-schmeechel-t
dirhuttge-schmeechel-t
sihuge-schmeechel-t
Plus-que-parfait
echhatge-schmeechel-t
duhasge-schmeechel-t
hien/si,hatt/ethatge-schmeechel-t
mirhatege-schmeechel-t
dirhatge-schmeechel-t
sihatege-schmeechel-t
Futur I
echwäert schmeechel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schmeechel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmeechel-en
dugéifsschmeechel-en
hien/si,hatt/etgéifschmeechel-en
mirgéifeschmeechel-en
dirgéiftschmeechel-en
sigéifeschmeechel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schmeechel-t
duhssge-schmeechel-t
hien/si,hatt/ethttge-schmeechel-t
mirhättege-schmeechel-t
dirhttge-schmeechel-t
sihättege-schmeechel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmeechel!
Plurielschmeechel-t!
ge-schmeechel-t
schmeechel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmeechel-eneruschmeechel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles