E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmschmėlzen umschmelzen (D)fondre (F)
Stammformen ėmschmėlzenschmėlzt ėmėmgeschmolt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geschmolz (Partizip), schmelzen (im Präsens)
Indikativ Aktiv
Présent
echschmėlzen ėm
duschmėlz ėm
hien/si,hatt/etschmėlzt ėm
mirschmėlzen ėm
dirschmėlzt ėm
sischmėlzen ėm
Passé composé
echhunnėmgeschmolt
duhuesėmgeschmolt
hien/si,hatt/ethuetėmgeschmolt
mirhunnėmgeschmolt
dirhuttėmgeschmolt
sihunnėmgeschmolt
Plus-que-parfait
echhatėmgeschmolt
duhasėmgeschmolt
hien/si,hatt/ethatėmgeschmolt
mirhatenėmgeschmolt
dirhatėmgeschmolt
sihatenėmgeschmolt
Futur I
echwäert ėmschmėlzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmgeschmolt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmschmėlzen
dugéifsėmschmėlzen
hien/si,hatt/etgéifėmschmėlzen
mirgéifenėmschmėlzen
dirgéiftėmschmėlzen
sigéifenėmschmėlzen
Conditionnel Passé composé
echhättėmgeschmolt
duhässėmgeschmolt
hien/si,hatt/ethättėmgeschmolt
mirhättenėmgeschmolt
dirhättėmgeschmolt
sihättenėmgeschmolt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmėlz ėm!
Plurielschmėlzt ėm!
ėmgeschmolt
ėmschmėlzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmėlzenschmėlzenverschmėlzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles