E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mschmiden umschmieden (D)
Stammformen mschmidenschmit mmgeschmit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (m-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten mschmidden
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmiden m
duschmiits m
hien/si,hatt/etschmit m
mirschmiden m
dirschmit m
sischmiden m
Pass compos
echhunnmgeschmit
duhuesmgeschmit
hien/si,hatt/ethuetmgeschmit
mirhunnmgeschmit
dirhuttmgeschmit
sihunnmgeschmit
Plus-que-parfait
echhatmgeschmit
duhasmgeschmit
hien/si,hatt/ethatmgeschmit
mirhatenmgeschmit
dirhatmgeschmit
sihatenmgeschmit
Futur I
echwäert mschmiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeschmit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmschmiden
dugéifsmschmiden
hien/si,hatt/etgéifmschmiden
mirgéifenmschmiden
dirgéiftmschmiden
sigéifenmschmiden
Conditionnel Pass compos
echhttmgeschmit
duhssmgeschmit
hien/si,hatt/ethttmgeschmit
mirhttenmgeschmit
dirhttmgeschmit
sihttenmgeschmit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmiit m!
Plurielschmit m!
mgeschmit
mschmiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schmiden
Remarquen (intern)
fr: bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles