E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schmiden schmieden (D)forger (F)
Stammformen schmidenschmitgeschmit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schmidden
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmiden
duschmiits
hien/si,hatt/etschmit
mirschmiden
dirschmit
sischmiden
Pass compos
echhugeschmit
duhuesgeschmit
hien/si,hatt/ethuetgeschmit
mirhugeschmit
dirhuttgeschmit
sihugeschmit
Plus-que-parfait
echhatgeschmit
duhasgeschmit
hien/si,hatt/ethatgeschmit
mirhategeschmit
dirhatgeschmit
sihategeschmit
Futur I
echwäert schmiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschmit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmiden
dugéifsschmiden
hien/si,hatt/etgéifschmiden
mirgéifeschmiden
dirgéiftschmiden
sigéifeschmiden
Conditionnel Pass compos
echhttgeschmit
duhssgeschmit
hien/si,hatt/ethttgeschmit
mirhättegeschmit
dirhttgeschmit
sihättegeschmit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmit!
Plurielschmit!
geschmit
schmiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mschmiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles