E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schmid-en schmieden (D)forger (F)
Stammformen schmid-enschmi-tge-schmi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schmidden
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmid-en
duschmiit-s
hien/si,hatt/etschmi-t
mirschmid-en
dirschmi-t
sischmid-en
Pass compos
echhuge-schmi-t
duhuesge-schmi-t
hien/si,hatt/ethuetge-schmi-t
mirhuge-schmi-t
dirhuttge-schmi-t
sihuge-schmi-t
Plus-que-parfait
echhatge-schmi-t
duhasge-schmi-t
hien/si,hatt/ethatge-schmi-t
mirhatege-schmi-t
dirhatge-schmi-t
sihatege-schmi-t
Futur I
echwäert schmid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schmi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmid-en
dugéifsschmid-en
hien/si,hatt/etgéifschmid-en
mirgéifeschmid-en
dirgéiftschmid-en
sigéifeschmid-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schmi-t
duhssge-schmi-t
hien/si,hatt/ethttge-schmi-t
mirhättege-schmi-t
dirhttge-schmi-t
sihättege-schmi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmit!
Plurielschmi-t!
ge-schmi-t
schmid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mschmid-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles