E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verbrigelen verprgeln (D)tabasser (F)to beat (E)
Stammformen verbrigelenverbrigeltverbrigelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverbrigelen
duverbrigels
hien/si,hatt/etverbrigelt
mirverbrigelen
dirverbrigelt
siverbrigelen
Pass compos
echhuverbrigelt
duhuesverbrigelt
hien/si,hatt/ethuetverbrigelt
mirhuverbrigelt
dirhuttverbrigelt
sihuverbrigelt
Plus-que-parfait
echhatverbrigelt
duhasverbrigelt
hien/si,hatt/ethatverbrigelt
mirhateverbrigelt
dirhatverbrigelt
sihateverbrigelt
Futur I
echwäert verbrigelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbrigelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbrigelen
dugéifsverbrigelen
hien/si,hatt/etgéifverbrigelen
mirgéifeverbrigelen
dirgéiftverbrigelen
sigéifeverbrigelen
Conditionnel Pass compos
echhttverbrigelt
duhssverbrigelt
hien/si,hatt/ethttverbrigelt
mirhätteverbrigelt
dirhttverbrigelt
sihätteverbrigelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbrigel!
Plurielverbrigelt!
verbrigelt
verbrigelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles