E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäischmier-en sich einschmeicheln (D)flagorner (F)
Stammformen bäischmier-enschmier-t bäibäige-schmier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschmier-e bäi
duschmier-s bäi
hien/si,hatt/etschmier-t bäi
mirschmier-e bäi
dirschmier-t bäi
sischmier-e bäi
Passé composé
echhubäige-schmier-t
duhuesbäige-schmier-t
hien/si,hatt/ethuetbäige-schmier-t
mirhubäige-schmier-t
dirhuttbäige-schmier-t
sihubäige-schmier-t
Plus-que-parfait
echhatbäige-schmier-t
duhasbäige-schmier-t
hien/si,hatt/ethatbäige-schmier-t
mirhatebäige-schmier-t
dirhatbäige-schmier-t
sihatebäige-schmier-t
Futur I
echwäert bäischmier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäige-schmier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäischmier-en
dugéifsbäischmier-en
hien/si,hatt/etgéifbäischmier-en
mirgéifebäischmier-en
dirgéiftbäischmier-en
sigéifebäischmier-en
Conditionnel Passé composé
echhättbäige-schmier-t
duhässbäige-schmier-t
hien/si,hatt/ethättbäige-schmier-t
mirhättebäige-schmier-t
dirhättbäige-schmier-t
sihättebäige-schmier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmier bäi!
Plurielschmier-t bäi!
bäige-schmier-t
bäischmier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschmier-enausschmier-enbeschmier-enschmier-enuschmier-enverschmier-enzouschmier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles