E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schmiergelen schmirgeln (D)dcaper (F)
Stammformen schmiergelenschmiergeltgeschmiergelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmiergelen
duschmiergels
hien/si,hatt/etschmiergelt
mirschmiergelen
dirschmiergelt
sischmiergelen
Pass compos
echhugeschmiergelt
duhuesgeschmiergelt
hien/si,hatt/ethuetgeschmiergelt
mirhugeschmiergelt
dirhuttgeschmiergelt
sihugeschmiergelt
Plus-que-parfait
echhatgeschmiergelt
duhasgeschmiergelt
hien/si,hatt/ethatgeschmiergelt
mirhategeschmiergelt
dirhatgeschmiergelt
sihategeschmiergelt
Futur I
echwäert schmiergelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschmiergelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmiergelen
dugéifsschmiergelen
hien/si,hatt/etgéifschmiergelen
mirgéifeschmiergelen
dirgéiftschmiergelen
sigéifeschmiergelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschmiergelt
duhssgeschmiergelt
hien/si,hatt/ethttgeschmiergelt
mirhättegeschmiergelt
dirhttgeschmiergelt
sihättegeschmiergelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmiergel!
Plurielschmiergelt!
geschmiergelt
schmiergelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles