E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerbrigelen zerprgeln (D)se battre (F)
Stammformen zerbrigelenzerbrigeltzerbrigelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerbrigelen
duzerbrigels
hien/si,hatt/etzerbrigelt
mirzerbrigelen
dirzerbrigelt
sizerbrigelen
Pass compos
echhunnzerbrigelt
duhueszerbrigelt
hien/si,hatt/ethuetzerbrigelt
mirhunnzerbrigelt
dirhuttzerbrigelt
sihunnzerbrigelt
Plus-que-parfait
echhatzerbrigelt
duhaszerbrigelt
hien/si,hatt/ethatzerbrigelt
mirhatenzerbrigelt
dirhatzerbrigelt
sihatenzerbrigelt
Futur I
echwäert zerbrigelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerbrigelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerbrigelen
dugéifszerbrigelen
hien/si,hatt/etgéifzerbrigelen
mirgéifenzerbrigelen
dirgéiftzerbrigelen
sigéifenzerbrigelen
Conditionnel Pass compos
echhttzerbrigelt
duhsszerbrigelt
hien/si,hatt/ethttzerbrigelt
mirhttenzerbrigelt
dirhttzerbrigelt
sihttenzerbrigelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerbrigel!
Plurielzerbrigelt!
zerbrigelt
zerbrigelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles