E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerbrigel-en zerprgeln (D) – se battre (F)
Stammformen zerbrigel-enzerbrigel-tzerbrigel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerbrigel-en
duzerbrigel-s
hien/si,hatt/etzerbrigel-t
mirzerbrigel-en
dirzerbrigel-t
sizerbrigel-en
Pass compos
echhunnzerbrigel-t
duhueszerbrigel-t
hien/si,hatt/ethuetzerbrigel-t
mirhunnzerbrigel-t
dirhuttzerbrigel-t
sihunnzerbrigel-t
Plus-que-parfait
echhatzerbrigel-t
duhaszerbrigel-t
hien/si,hatt/ethatzerbrigel-t
mirhatenzerbrigel-t
dirhatzerbrigel-t
sihatenzerbrigel-t
Futur I
echwäert zerbrigel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerbrigel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerbrigel-en
dugéifszerbrigel-en
hien/si,hatt/etgéifzerbrigel-en
mirgéifenzerbrigel-en
dirgéiftzerbrigel-en
sigéifenzerbrigel-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerbrigel-t
duhsszerbrigel-t
hien/si,hatt/ethttzerbrigel-t
mirhttenzerbrigel-t
dirhttzerbrigel-t
sihttenzerbrigel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerbrigel!
Plurielzerbrigel-t!
zerbrigel-t
zerbrigel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles