E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schmonz-en
Stammformen schmonz-enschmonz-tge-schmonz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmonz-en
duschmonz
hien/si,hatt/etschmonz-t
mirschmonz-en
dirschmonz-t
sischmonz-en
Pass compos
echhuge-schmonz-t
duhuesge-schmonz-t
hien/si,hatt/ethuetge-schmonz-t
mirhuge-schmonz-t
dirhuttge-schmonz-t
sihuge-schmonz-t
Plus-que-parfait
echhatge-schmonz-t
duhasge-schmonz-t
hien/si,hatt/ethatge-schmonz-t
mirhatege-schmonz-t
dirhatge-schmonz-t
sihatege-schmonz-t
Futur I
echwäert schmonz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schmonz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmonz-en
dugéifsschmonz-en
hien/si,hatt/etgéifschmonz-en
mirgéifeschmonz-en
dirgéiftschmonz-en
sigéifeschmonz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schmonz-t
duhssge-schmonz-t
hien/si,hatt/ethttge-schmonz-t
mirhättege-schmonz-t
dirhttge-schmonz-t
sihättege-schmonz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmonz!
Plurielschmonz-t!
ge-schmonz-t
schmonz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles