E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schmusen schmusen (D)faire des clins (F)
Stammformen schmusenschmuustgeschmuust
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschmusen
duschmus
hien/si,hatt/etschmuust
mirschmusen
dirschmuust
sischmusen
Pass compos
echhugeschmuust
duhuesgeschmuust
hien/si,hatt/ethuetgeschmuust
mirhugeschmuust
dirhuttgeschmuust
sihugeschmuust
Plus-que-parfait
echhatgeschmuust
duhasgeschmuust
hien/si,hatt/ethatgeschmuust
mirhategeschmuust
dirhatgeschmuust
sihategeschmuust
Futur I
echwäert schmusen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschmuust hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschmusen
dugéifsschmusen
hien/si,hatt/etgéifschmusen
mirgéifeschmusen
dirgéiftschmusen
sigéifeschmusen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschmuust
duhssgeschmuust
hien/si,hatt/ethttgeschmuust
mirhättegeschmuust
dirhttgeschmuust
sihättegeschmuust
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschmus!
Plurielschmuust!
geschmuust
schmusen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles