E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

brigelen prgeln (D)battre (F)to beat (E)
Stammformen brigelenbrigeltgebrigelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbrigelen
dubrigels
hien/si,hatt/etbrigelt
mirbrigelen
dirbrigelt
sibrigelen
Pass compos
echhugebrigelt
duhuesgebrigelt
hien/si,hatt/ethuetgebrigelt
mirhugebrigelt
dirhuttgebrigelt
sihugebrigelt
Plus-que-parfait
echhatgebrigelt
duhasgebrigelt
hien/si,hatt/ethatgebrigelt
mirhategebrigelt
dirhatgebrigelt
sihategebrigelt
Futur I
echwäert brigelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebrigelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrigelen
dugéifsbrigelen
hien/si,hatt/etgéifbrigelen
mirgéifebrigelen
dirgéiftbrigelen
sigéifebrigelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebrigelt
duhssgebrigelt
hien/si,hatt/ethttgebrigelt
mirhättegebrigelt
dirhttgebrigelt
sihättegebrigelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrigel!
Plurielbrigelt!
gebrigelt
brigelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles