E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schnaarch-en schnarchen (D)ronfler (F)
Stammformen schnaarch-enschnaarch-tge-schnaarch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschnaarch-en
duschnaarch-s
hien/si,hatt/etschnaarch-t
mirschnaarch-en
dirschnaarch-t
sischnaarch-en
Pass compos
echhuge-schnaarch-t
duhuesge-schnaarch-t
hien/si,hatt/ethuetge-schnaarch-t
mirhuge-schnaarch-t
dirhuttge-schnaarch-t
sihuge-schnaarch-t
Plus-que-parfait
echhatge-schnaarch-t
duhasge-schnaarch-t
hien/si,hatt/ethatge-schnaarch-t
mirhatege-schnaarch-t
dirhatge-schnaarch-t
sihatege-schnaarch-t
Futur I
echwäert schnaarch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schnaarch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschnaarch-en
dugéifsschnaarch-en
hien/si,hatt/etgéifschnaarch-en
mirgéifeschnaarch-en
dirgéiftschnaarch-en
sigéifeschnaarch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schnaarch-t
duhssge-schnaarch-t
hien/si,hatt/ethttge-schnaarch-t
mirhättege-schnaarch-t
dirhttge-schnaarch-t
sihättege-schnaarch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschnaarch!
Plurielschnaarch-t!
ge-schnaarch-t
schnaarch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles