E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraschnei-en hereinschneien (D)neiger, dbarquer (F)
Stammformen eraschnei-enschnei-t eranerage-schnei-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschnei-en eran
duschnei-s eran
hien/si,hatt/etschnei-t eran
mirschnei-en eran
dirschnei-t eran
sischnei-en eran
Pass compos
echhunnerage-schnei-t
duhueserage-schnei-t
hien/si,hatt/ethueterage-schnei-t
mirhunnerage-schnei-t
dirhutterage-schnei-t
sihunnerage-schnei-t
Plus-que-parfait
echhaterage-schnei-t
duhaserage-schnei-t
hien/si,hatt/ethaterage-schnei-t
mirhatenerage-schnei-t
dirhaterage-schnei-t
sihatenerage-schnei-t
Futur I
echwäert eraschnei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-schnei-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaschnei-en
dugéifseraschnei-en
hien/si,hatt/etgéiferaschnei-en
mirgéifeneraschnei-en
dirgéifteraschnei-en
sigéifeneraschnei-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-schnei-t
duhsserage-schnei-t
hien/si,hatt/ethtterage-schnei-t
mirhttenerage-schnei-t
dirhtterage-schnei-t
sihttenerage-schnei-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschnei eran!
Plurielschnei-t eran!
erage-schnei-t
eraschnei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schnei-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles