E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

broch-éier-en broschieren, durchwirken (D)brocher qc. (F)
Stammformen broch-éier-enbroch-éier-tbroch-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbroch-éier-en
dubroch-éier-s
hien/si,hatt/etbroch-éier-t
mirbroch-éier-en
dirbroch-éier-t
sibroch-éier-en
Passé composé
echhubroch-éier-t
duhuesbroch-éier-t
hien/si,hatt/ethuetbroch-éier-t
mirhubroch-éier-t
dirhuttbroch-éier-t
sihubroch-éier-t
Plus-que-parfait
echhatbroch-éier-t
duhasbroch-éier-t
hien/si,hatt/ethatbroch-éier-t
mirhatebroch-éier-t
dirhatbroch-éier-t
sihatebroch-éier-t
Futur I
echwäert broch-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert broch-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbroch-éier-en
dugéifsbroch-éier-en
hien/si,hatt/etgéifbroch-éier-en
mirgéifebroch-éier-en
dirgéiftbroch-éier-en
sigéifebroch-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättbroch-éier-t
duhässbroch-éier-t
hien/si,hatt/ethättbroch-éier-t
mirhättebroch-éier-t
dirhättbroch-éier-t
sihättebroch-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbroch-éier!
Plurielbroch-éier-t!
broch-éier-t
broch-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles